Fatih Sultan Mehmet Camisi-İstanbul

Ramazan Efendi Camii

Mavi Cami / Mezar-ı Şerif

II. Hasan Camii

Yuşa Tepesi ve Hz. Yuşa Türbesi

İstanbul, Türbeler Nisan 2, 2016

hz-yuşaHz. Yuşa (a.s), milattan önce 1082 senesinde doğduğu sanılmaktadır. Beni İsrail kavmine gönderilen peygamberlerden birisidir. Hz. Musa (a.s) vefat ettikten sonra, Peygamberlik vazifesini deruhte ettiği tahmin edilmektedir. Hz. Yuşa Tepesi olarak İstanbul Beykoz’da bilinen yerde, kabr-i şerifleri mevcuttur. Peygamberler tarihinde geçen tespitlere göre, Boğaziçi bölgesine geldiği ve burada vefat ederek defnedildiği bilinir.
Osmanlı tarafından 1775 senesinde kabrin bulunduğu bölgeye mescit yapılmıştır. Sürekli ziyaret akınlarına uğraması, mescit yapımını lüzumlu hale getirmiştir. Abdulaziz zamanında camide yangın çıkmıştır. Yangının ardından cami yeniden inşa edilmiştir. Daha sonra türbe onarılmış ve bugünkü hali ortaya çıkmıştır. Hz. Yuşa tepesi olarak geçen yerde, kabrin bulunduğu civardır. Burası daha önceleri birçok medeniyet tarafından kutsal kabul edilerek, mabetler inşa edilen yer olmuştur. Tepenin kuzey kesiminde Yaros kalesi bulunur. Boğazın en dar yeridir. Denizden yüksekliği ise yaklaşık olarak 200 metre kadardır.

Hz. Yuşa (a.s) Kabri

Yuşa peygamberin kabri oldukça büyüktür. Eskiden yaşayan insanların boylarının uzun olduğuna dair rivayetler, Yuşa (a.s) kabrini gördükten sonra hak verilecek bir rivayet haline geliyor. Öyle ki, kabir uzunluğu 5 metreden fazladır. Kabir ziyaretinde bir kapından girilir. Kabir etrafından dönülerek çıkış kapısından çıkılır. Kabrin etrafında dönerken aynı zamanda da dua edilir. Kabir başında Yasin-i Şerif okuyanlara ve duaları kabul edilen kişiler tarafından lokum dağıtanlara rastlamak mümkündür. Bir rivayete göre, Hz. Yuşa (a.s) kabri sadece üst gövdesinden oluşmaktadır. Belden aşağısı yoktur. Yani kabir büyüklüğünün aksine Hz. Yuşa (a.s) daha uzundur.

Hz. Yuşa Tepesi

İstanbul’a gelen birçok kişi tarafından ziyaret edilen yerdir. Hem peygamber kabrinin bulunması, hem doğal güzelliklere sahip olmasıyla önemlidir. Kabir ziyaretinden sonra meşgul olunabilecek hediyelik eşya satan dükkanlar vardır. Burada Yuşa Tepesi hatıralık birçok hediyelik ürün bulunmaktadır. Aynı zamanda da küçük büfelerde yapılan dürümler ve gözlemeler tadılmaya değerdir. Beykoz Belediyesi tarafından yapılan çay bahçesi de bulunmaktadır. Onun dışındaki işletmelerin hepsi, yakın çevredeki köylüler tarafından kurulmuştur.
Buraya piknik yapmak için gelenlerde vardır. Tepenin boğaz manzaralı olması ve yeşilin cömertçe sunulduğu bir bölgede bulunması sosyal aktiviteler için uygun yer olmasını sağlamaktadır. Beykoz Anadolu Kavağında bulunan tepeye yakın yerde askeri bölgede bulunur. Bazı ormanlıklara girilmesi bu nedenle yasaktır. SAT komando timi ve Deniz Kuvvetlerine ait savaş gemileri komutanlığı bölgede bulunmaktadır.

Hz. Yuşa tepesine ve kabrine nasıl gidilir?

Açık Adresi: Anadolu Kavağı Mh., Beykoz / İstanbul

Nasıl Gidilir? : Hz. Yuşa tepesine ulaşmak için eğer kendi aracımız yok ise otobüs kullanılmalıdır. Tepeye çıkan başka bir toplu ulaşım aracı yoktur. Öncelikle Beykoz ilçesine ulaşmak gerekir. Bunun için Üsküdar üzerinden 15 numaralı otobüslere binilmelidir. Ya da Kadıköy üzerinden 15F veya 15BK numaralı otobüsler tercih edilmelidir. Mecidiyeköy üzerinden de ilçeye ulaşan otobüsler 121A’dır. Bu otobüslerle Beykoz On Çeşme durağına ulaşılmalıdır. Daha sonra oradan da 15A numaralı otobüslere binilmelidir. Yuşa Tepesi durağında inilmelidir.

Yuşa Tepesi ve Hz. Yuşa Türbesi Resimleri

Haritada Yuşa Tepesi ve Hz. Yuşa Türbesi

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

selim yakar Ekim 13, 2018

allahu taala derki,ben yerden ve gökten daha büyüğüm…..biz aciz kullar bizi yoktan var eden allaha neden ibadet etmiyoruz.

İlginizi Çekebilir
Sinan Paşa Camii

Sinan Paşa Camii

Ağustos 30, 2018
Ihlamur Camii

Ihlamur Camii

Ağustos 29, 2018
Yıldız Hamidiye Camii

Yıldız Hamidiye Camii

Ağustos 29, 2018
Ertuğrul Tekke Camii

Ertuğrul Tekke Camii

Ağustos 29, 2018
Sancaklar Camii

Sancaklar Camii

Ağustos 27, 2018
İmam Rıza Türbesi

İmam Rıza Türbesi

Temmuz 30, 2018
Ebussuud Efendi Camii

Ebussuud Efendi Camii

Temmuz 26, 2018
Başçı Mahmut Camii

Başçı Mahmut Camii

Temmuz 26, 2018
Ramazan Efendi Camii

Ramazan Efendi Camii

Temmuz 26, 2018
Hekimoğlu Ali Paşa

Hekimoğlu Ali Paşa

Temmuz 26, 2018
Bunlar da var!
Gazze Cami

Gazze Cami

Temmuz 26, 2018
İstiklal Cami

İstiklal Cami

Ağustos 29, 2018
Atatürk Arboretumu Mescidi

Atatürk Arboretumu Mescidi

Ağustos 26, 2018
Kerime Hatun Cami

Kerime Hatun Cami

Temmuz 25, 2018
Amerika Diyanet Merkezi

Amerika Diyanet Merkezi

Temmuz 26, 2018
Kale Camii

Kale Camii

Haziran 14, 2019
Sadabad Camii

Sadabad Camii

Ağustos 26, 2018
Kristal Camii

Kristal Camii

Temmuz 20, 2018