Somali Merkez Camii ve Müştemilatı Tamiratı

Erzurum Çifte Minareli Medrese

Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi

Telli Baba Türbesi

Urfa Halil-Ürrahman Camii ve Balıklı Göl

Camiler, Şanlıurfa, Türbeler Nisan 27, 2016
Urfa Halil-Ürrahman Camii ve Türbesi

Urfa Halil-Ürrahman Camii ve Türbesi

Türkiye’mizde biliyorsunuz ki birçok tarihi yapılar ve kalıntılar bulunmaktadır. Bazı yapılar maalesef çok fazla korunamamakla beraber, birçoğu koruma altına alınmıştır. Koruma altına alınan ve özellikle tarih meraklıları tarafından en iyi bilinen yapılardan bir tanesi, hiç şüphesiz Urfa Halil-Ürrahman Camii ve Türbesi olmaktadır. Bu türbe aynı zamanda Döşeme Camii olarak ta bilinmektedir ve 1211 yılında inşa edilmiş bir tarihi yapıdır. Gerçekten çok önemli bir camiidir ve Şanlıurfa’da bulunması ayrıca çok özeldir, çünkü biliyorsunuz Urfa, tarihi ve kültürü, ayrıca mutfak kültür ile de çok meşhur bir şehrimizdir. Buradaki hayat öyle ki, gerçekten başka hiçbir yerde bulamıyorsunuz. Şanlıurfa veya kısaca Urfa olarak geçen şehrimizi mutlaka ziyaret etmeniz tavsiye edilir.

Urfa Halil-Ürrahman Camii ve Balıklı Göl Tarihi

Urfa Halil-Ürrahman Camii ve Türbesi, Urfa’nın Balıklı Gölü’nün yanında bulunmaktadır. Bu camiye aynı zamanda Makam Camisi olarak ta adlandırılmaktadır. Birçok düşünürün ve aşığın dilinde dolaşan bir camii olmuştur. Özellikle Evliya Çelebi bu camiden bahsederken Halil İbrahim Tekkesi olarak adlandırmıştır. Ülkemizde çok fazla camii ve türbeler bulunmaktadır, fakat bunun en büyük sebeplerinde bir tanesi ise ülkemizden düşünürlerin çok fazla çıkmış olmasından kaynaklanmaktadır. Burada şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki Avrupa’da veya yurtdışında bilim adamları çok fazla ön planda tutuldu, fakat ülkemizde ise düşünürler, felsefeciler ve âşıklar çok ön planda tutulmuştu ve bu yüzden ülkemizin birçok yerinde, hatta adım attığınız birçok yerde camiler ve türbeler bulunmaktadır.

 

Bu kadar cami ve türbelerin bulunması aslında bizim için berekettir, çünkü ülkemizden bu kadar düşünürler ve âşıklar çıkmış. Aslında bu durum ülkemizin tarih ve kültür açısından ne kadar zengin olduğumuzu göstermektedir. Maalesef bazı tarihi yapılarına dair birçok bilgiler artık bulunmamaktadır, fakat çoğu tarihi yapılar ise hala korunmaya devam ediyor ve insanlar bu yapıları ziyaret ederek tarihimize daha yakından şahit oluyorlar ve bu da bizim için çok önemli bir durum oluyor. Şanlıurfa elbette sadece camiler ve türbelerden ibaret değildir, fakat her şehrin kendine özgü, kendini anlatan bazı özellikleri vardır.

 

Dolayısıyla Urfa Halil-Ürrahman Camii ve Türbesi Şanlıurfa’nın simgelerinden bir tanesi haline gelmiş ve hala konuşulmaktadır. Camii ve türbenin birçok farklı hikâyeleri elbette bulunmaktadır, fakat önemli olan insanların bu camii ve türbeyi hala ziyaret ediyor olmalarıdır. Tarihi yerleri ziyaret edenleri çok fazla görmezsiniz veya tarih denildiği zaman, çoğunlukla tarihi arkeolojik kalıntılar olarak algılanmaktadır, fakat ülkemizde sadece arkeolojik kalıntılar yoktur. Aynı zamanda camiler, türbeler ve benzeri birçok tarihler bulunmaktadır. Bu yüzden sadece Urfa değil, ülkemiz tarih ve kültür açısından çok zengin olmaktadır ve bu yüzden Dünya Miras Listesi’ne giren birçok tarihi yapılarımız bulunmaktadır. Belki birçoğunun adını bilmiyoruz veya yapının varlığını biliyoruz, fakat adını bilmiyoruz. Bu tamamen bir nevi bizim kendi tarihimizden uzak durmamızdan kaynaklanıyor. Şanlıurfa’ya gittiğinizde mutlaka Urfa Halil-Ürrahman Camii ve Türbesi’ni ziyaret edin.

Urfa Halil-Ürrahman Camii ve Balıklı Göle Nasıl Gidilir?

Açık Adres: Merkez, Balıklı Göl Cd.,  Şanlıurfa

Nasıl Gidlir?: Urfa’ya gidebilmeniz için birçok seçenek bulunmaktadır. Hava yollarını kullanarak Urfa’nın havaalanına iniş yapabilirsiniz veya kara yollarını kullanarak otobüs firmaların ile yolculuğunuzu gerçekleştirebilir veya Mersin ya da İskenderun gibi şehirlerimizden deniz yolunu kullanarak ta Urfa’ya geçiş yapabilirsiniz. Cami Halil-Ür Rahman Gölü’nün(Balıklıgöl) hemen yanında yer almaktadır.

 

Urfa Halil-Ürrahman Camii ve Balıklı Göl Resimleri

 

Harita Üzerinde Urfa Halil-Ürrahman Camii ve Balıklı Göl

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Edirne Muradiye Camii

Edirne Muradiye Camii

Temmuz 31, 2018
Emir Timur Camii

Emir Timur Camii

Temmuz 31, 2018
Adana Ulu Camii

Adana Ulu Camii

Temmuz 30, 2018
Mogan Gölü Cami

Mogan Gölü Cami

Temmuz 30, 2018
Al Nour Camii

Al Nour Camii

Temmuz 30, 2018
Birmingham Camii

Birmingham Camii

Temmuz 30, 2018
Ahmadiyya Camii

Ahmadiyya Camii

Temmuz 30, 2018
Köln Camii

Köln Camii

Temmuz 30, 2018
Kurtuba Camii

Kurtuba Camii

Temmuz 30, 2018
Emevi Camii

Emevi Camii

Temmuz 30, 2018
Bunlar da var!
Teşvikiye Camii

Teşvikiye Camii

Mayıs 16, 2016
Edirne (ulu) Eski Camii

Edirne (ulu) Eski Camii

Haziran 14, 2019
Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii

Nisan 29, 2016
Konya Mevlana Türbesi

Konya Mevlana Türbesi

Nisan 13, 2016
Şeyh Zayed Camii

Şeyh Zayed Camii

Temmuz 30, 2018
Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii

Temmuz 25, 2018
Putra Camii,Malezya

Putra Camii,Malezya

Temmuz 23, 2018