Yeni Camii,Eminönü-İstanbul

Hisar Camii-İzmir

İngiltere Cambridge Camii

Terzibaba Camii-Erzincan

Tezveren Dede Türbesi

Bursa, Türbeler Mayıs 18, 2016
8.240 views

Tezveren-Sultan-Hazretleri-Sanduka

Günümüzde insanlar maddi ve manevi çeşitli sıkıntılar yaşadığında ilk yaptıkları türbeleri ziyaretle türbedeki zatın hürmetine Yüce Allah’a yürekten dua ederek dileğinin gerçeklemesi ve sıkıntısının giderilmesini ümit etmektir. Bugün Türkiye’de sayısız türbe içinde her gün yoğunluğunu koruyan Tezveren Dede Türbesi, Bursa’da Tezveren sokakta bir ev içinde bulunmaktadır.

Tezveren Dede Tarihi

Evliyalar kenti olarak bilinen Bursa’nın hemen her semtinde ve mahallesinde bir türbeye rastlamak mümkündür. Söz konusu olan Tezveren Dede namıyla ünlenen şerefli isim ise Şehin Ataullah olarak bilinmektedir. Fatih Sultan Mehmet döneminde lokman hekim olarak bilinen Tezveren Dede Türbesi üzerine 1900 yıllarda bir ailenin ev yapmasıyla türbenin ev içinde kaldığı savunulmaktadır. Evde yaşayan aile soyadı kanunuyla birlikte Tezveren soyadını alır ve türbenin bakımını da aile üstlenir. Aile fertlerinden biri olan Hayrettin Tezveren, kısa bir süre öncesine yani ev boşaltılmadan önce ailesiyle birlikte türbede yaşamaktaymış. Bugün Tezveren Dede Türbesi hakkında Hayretin Tezveren’e evde yaşarken korkmadınız mı? Sorusu yöneltildiğinde, herkes mezar ve ölüden korkar ama korkulacak hiçbir şeyin olmadığı ve türbeyi kendi dedeleriymiş ve yaşadığını düşünerek kabul edip, sorunsuzca evde zaman geçirdiklerini dile getirdiği öğrenilmiştir. Sizin Gerçek dedeniz mi? Sorusuna ise hepimiz dedesi olarak yanıt vermiştir. Hayrettin Tezveren’in üstüne basarak dile getirdiği bir husus ise Tezveren Dede Türbesi’nden dilekte bulunulmaması gerektiği olmuştur. Dilek ve isteklerin sadece Allah’tan istenmesi makbuldür. Türbeye gelen bazı misafirlerin ip bağlayarak dilekte bulunduğunun dinimizde olmadığını ve yanlış bir tutum olduğunu belirtmiştir. Kış mevsiminde fazla ziyaretçisi olmasa da yaz mevsiminde ve özellikle mübarek günlerde ziyaretçi sayısının bir hayli çok olduğu belirtilmiştir. Türbe 2 katlı bahçeli bir evden oluşmakta ve giriş katında bulunmaktadır. Camiyi andıran türbenin iç kısmında minber ve namaz kılınan bir bölümün olduğu salon yer almaktadır. Tezveren Dede’nin öğütleri, Said Nursi, Mevlana ve Yunus Emre gibi önemli zatların sözleriyle süslenen duvarlarında aynı zamanda Hadisler de yer almaktadır. Manevi zenginliği yaşayacağınız Tezveren Sultan Türbesi, Bursa’ya gittiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken adreslerden biri olmalıdır. Ziyaretçiler için ayrılan Türbe odalarının yanı sıra 2. katının da düzenlenmesiyle mevlit okutmak isteyenlere açık hale getirilmiştir. Dolayısıyla mevlit adağı olan bireyler, bu eşsiz mekanda layıkıyla mevlitlerini okutarak manevi zenginliğe erişebilmektedir.

Tezveren Dede Türbesi’ne Nasıl Gidilir?

Açık Adres: İvazpaşa, Osmangazi / Bursa

Nasıl Gidilir?: Bursa’nın Osmangazi ilçesinin Hadarhane semtinde İvazpaşa caddesinde yer alan Tezveren Dede Türbesi, Tezveren sokak da konumlanır.

Oldukça basit bir güzergaha sahip olan Tezveren Dede Türbesi’ne gitmek için Hadarhane semtine şahsi ya da herhangi bir ulaşım aracıyla vardığınızda, İvazpaşa caddesine çıkarak, mezarlığın sol üst köşesindeki sokağa girildiğinde türbeye varılmış olunur. İvazpaşa caddesinde kime sorarsanız sorun türbenin yeri hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Tezveren Dede Türbesi Resimleri

 

Harita Üzerinde Tezveren Dede Türbesi

Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış.

Yandayan Eylül 10, 2017

Evet demekki belge Yok Tezverenin kim olduğu meçhul bizde çok aramıştık bulamamıştık. Hatta Bursa’nın Mollarap mah bulunan Balabanbey kalesinden Bursa’nın fethini gerçekleştiren Osmangazinin oğlu olan Kalenin komutanı Çobanbeyin yiğitlerinden birimiydi diye düşünmüştük Pınarbaşı Fetih kapısından girmek için o güzergahtan giderken şehit olmuş olabilirim sitede düşünmüştük kesin bilgi belge olmadığı için yıllardır para basma Makinesi gibi kullanılmaktadır Hisar semtinde evlerde çok kabirler vardı böyle hepsi kim oldukları bilinmeden Yok ediliyor. Kabirlerimşze deymeyin rahat bırakın Allahtan isteyin

Yandayan Eylül 10, 2017

Kimse türbelerde yatanların kim olduğunumerek edip araştırmıyor kendi dönemlerinde yaşamışbizim gibi insanlar çoğunda Kuman’dan vs. Kimin erdiğini Allah bilir. Tarih yoksunu olmayalım doğru kaynaklardan yatanın kim olduğunu öğrenelim neler yapmış sağlam belgelerden doğru bilgiye ulaşalım.

İlginizi Çekebilir
Ulu Camii -Bursa

Ulu Camii -Bursa

Temmuz 24, 2018
249 views
Alaca Cami Kalkandelen (Tetova)

Alaca Cami Kalkandelen (Tetova)

Ocak 30, 2018
792 views
Hafızın Türbesi, Şiraz – İran

Hafızın Türbesi, Şiraz – İran

Ekim 18, 2017
1.395 views
Şems-i Tebrizi Türbesi ve Camisi

Şems-i Tebrizi Türbesi ve Camisi

Mart 30, 2017
2.301 views
Merkez Efendi Tekkesi ve Türbesi

Merkez Efendi Tekkesi ve Türbesi

Mayıs 12, 2016
5.923 views
Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi

Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi

Nisan 27, 2016
10.663 views
Mehmet Emin Tokadi Türbesi

Mehmet Emin Tokadi Türbesi

Nisan 22, 2016
18.216 views
Bunlar da var!
Merkez Efendi Tekkesi ve Türbesi

Merkez Efendi Tekkesi ve Türbesi

Mayıs 12, 2016
5.923 views
Selimiye Camii-Edirne

Selimiye Camii-Edirne

Temmuz 24, 2018
253 views
Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii

Nisan 29, 2016
4.377 views
Emevi Camii

Emevi Camii

Temmuz 30, 2018
394 views
Behram Çavuş Camii

Behram Çavuş Camii

Temmuz 25, 2018
302 views
Adana Ulu Camii

Adana Ulu Camii

Temmuz 30, 2018
358 views
Tarsus Ulu Cami

Tarsus Ulu Cami

Ekim 3, 2017
2.226 views
İstiklal Cami

İstiklal Cami

Ağustos 29, 2018
299 views
Kurtuluş Camii-Gaziantep

Kurtuluş Camii-Gaziantep

Temmuz 23, 2018
265 views
Rüstem Paşa Camii

Rüstem Paşa Camii

Temmuz 25, 2018
280 views
Kurtuba Camii

Kurtuba Camii

Temmuz 30, 2018
264 views