Mali Eyüp Sultan Camii

Sultangazi Belediyesi Kültür Gezileri

Ulu Camii (Çivisiz Camii)

Mihrimah Sultan Camii

Teşvikiye Camii

Camiler, İstanbul Mayıs 16, 2016

tesvikiye-camii

İstanbul-Şişli ilçesinin Teşvikiye semtinde adını semtinden alan Teşvikiye Camii, inşa edilmeden önce yerinde 1209 ile 1794-95 yılları arasında III. Selim tarafından bir camii yaptırılmıştır. Mevcut caminin harap olmasından ötürü 1271- 1854 seneleri arasında Abdülmecit aracılığıyla yenilenmiş ve son olarak bilinen Yuvan Efendi tarafından 1309 ile 1891-92 yılları arasında yenilendiğidir.

Teşvikiye Camii Tarihi

Eğilimli bir arazide inşa edilen Teşvikiye Camii, dış avlusu ve bulunla birlikte güney cephesinde bir alt katı bulunmaktadır. Plan ile mimari üslubu ele alındında III. Selim döneminden ziyade 19.yy döneminin üslubunu taşını söylenebilir. Dikdörtgen ama kareye yakın bir şekilde tasarlanan Teşvikiye Camii, zemin katı kısmında bir bölmesi son cemaat yeri olarak tasarlanmış ve ayrıca bir hünkar mahfili bulunmaktadır. Semtin gelişmesinde oldukça büyük bir etki sahibi olan cami, Padişah Abdülmecit tarafından yenilendikten sonra bölgedeki yerleşim ve gelişmenin hızlandığı bilinmektedir. Padişah Abdülmecit tarafından semtte bir yerleşim alanı oluşturulacağının göstergesi olarak iki taş bulunmakta ve taşların üzerinde Eser-i Avatıf-ı Mecidiye Mahalle-i Cedide-i Teşvikiye ibaresi yer alır. Bu yazının anlamı Abdülmecit’in iyilikseverliğinin gösterge eseri olan Teşvikiye Mahallesi ibaresidir. Taşlardan biri eski Nişantaşı Karakolu Teşvikiye Caddesi üzerinde bulunmakta olup, diğeri ise Valikonağı Caddesi ile Rumeli Caddesinin kesiştiği noktada yer almaktadır. Teşvikiye açılımının o bölgenin bir mahalle kurulmasına Padişahında teşvik ettiği açıklanarak 1020’li yıllarda Teşvikiye Mahallesi Taksim ile Şişli bölgesinin gelişme eksenine girerek, hızla geliştirildi ve kısa sürede kentleşti. 1950’den 1960’lı yılların başına kadar eski görünümünü sürdüren yapılar da yenilendi ve son olarak bölgenin en kırsal mahallesi olan Topağacı da kentsel dönüşümle apartmanlaştırıldı. Günümüzde ünlü isimlerin cenaze törenlerine ev sahipliği yapan Teşvikiye Camii, nüfus bakımdan orta ve yüksek gelirli kesime hitap etmektedir. Konum olarak trafiğin yoğun olduğu bölgede bir cenaze namazı kılındığında bir hayli kalabalık ve trafiğin zorlayıcı olduğu söylenebilir. Ancak görkemli mimarisi ve taşıdığı Osmanlı izlerini görmek adına mutlaka gezilecek yerler listenizin başında yer almalıdır.

Teşvikiye Camiine Nasıl Gidilir?

Açık Adres: Teşvikiye Mahallesi, Teşvikiye-Şişli/İstanbul

Toplu Taşıma: Hacı Osman metrosuna bindiğinizde Osmanbey durağında inerseniz, 500m kadar yürüdüğünüzde camiye ulaşabilirsiniz.

İETT İle Ulaşım : 30M numarayı taşıyan Beşiktaş- Taksim otobüsü veya 43 numaralı Takdim – Dikilitaş hattına bindiğinizde Teşvikiye Camii yanında inmiş olursunuz.

Şahsi Araçla Ulaşım: Sahilden Eminönü istikametine doğru gelirken Barbaros yokuşuna gelmeden Sarıyer istikametine doğru ilerleyerek, Barbaros yokuşunu geçtiğinizde düz devam edip, sağ tarafınızda camiyi görebilirsiniz.

Bir diğer ulaşım yolu ise: E-5 üzerinden Edirne istikametine ilerleyip, Şişli çıkışından Halaskargazi caddesi üzerinden devam ettiğinizde, sağda Teşvikiye çıkışını görecek ve bu çıkışı takip ettiğinizde yine camiye kolaylıkla ulaşabileceksiniz. Tabelaları dikkatlice izlediğinizde sorunsuzca camiye ulaşabilir ve ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Teşvikiye Camii Resimleri

 

Harita Üzerinde Teşvikiye Camii

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Sinan Paşa Camii

Sinan Paşa Camii

Ağustos 30, 2018
Ihlamur Camii

Ihlamur Camii

Ağustos 29, 2018
Yıldız Hamidiye Camii

Yıldız Hamidiye Camii

Ağustos 29, 2018
Ertuğrul Tekke Camii

Ertuğrul Tekke Camii

Ağustos 29, 2018
Sancaklar Camii

Sancaklar Camii

Ağustos 27, 2018
Edirne Muradiye Camii

Edirne Muradiye Camii

Temmuz 31, 2018
Emir Timur Camii

Emir Timur Camii

Temmuz 31, 2018
Adana Ulu Camii

Adana Ulu Camii

Temmuz 30, 2018
Mogan Gölü Cami

Mogan Gölü Cami

Temmuz 30, 2018
Al Nour Camii

Al Nour Camii

Temmuz 30, 2018
Bunlar da var!
Kul Şerif Camii

Kul Şerif Camii

Temmuz 19, 2018
Fatih Camii

Fatih Camii

Mayıs 3, 2016
Rüstem Paşa Camii

Rüstem Paşa Camii

Nisan 28, 2016
Yıldız Hamidiye Camii

Yıldız Hamidiye Camii

Ağustos 29, 2018
Faysal Camii

Faysal Camii

Ağustos 29, 2018
Şeyh Zayed Camii

Şeyh Zayed Camii

Temmuz 30, 2018