Putra Camii,Malezya

İmam Camii

Ortaköy Camii-İstanbul

Büyük Mecidiye Camii (Ortaköy Camii)

Süleymaniye Camii

Camiler, İstanbul Nisan 29, 2016
Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii

Ülkemizdeki en değerli camiiler arasında yer alan Süleymaniye Camii, İstanbul ilimizin Fatih ilçesinde bulunan kendi adını aldığı Süleymaniye mahallesinde yer almaktadır. Yıllık olarak binlerce kişinin ziyaretinde bulunduğu camii, hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ilgi odağı olmuştur. Özellikle turizm sezonunda ve ramazan aylarında en çok ziyaret edilen camii olarak bilinir. Hem muhteşem görselliği hem de eşsiz güzelliği sayesinde ziyaret eden kişilerin gözlerini kamaştıran ve maneviyat açısından ibadetin devam edildiği bir camidir. Çok eski bir tarihe sahip olan Süleymaniye Camii, aynı zamanda İstanbul Avrupa yakasında olmakla birlikte Sultanahmet Camii gibi gezilebilecek bir camii niteliğini de taşımaktadır. Popülerliği elden bırakmamasından dolayı özelikle ramazan ayında sabaha kadar ziyaret edilip, ibadet yapılabilecek ve tarihçesi hakkında detaylı bilgi alınabilecek bir eserdir.

Süleymaniye Camii Tarihçesi

Klasik Osmanlı mimarileri arasında yer alan ve aynı zamanda en değerli örnekleri olarak bilinen Süleymaniye Camii, dört fil ayağı üzerine oturan cami olarak oldukça sağlam bir yapıya sahiptir. O kadar çok deprem gerçekleşmesine rağmen Süleymaniye camiimizde en ufak bir yıkıntı veya çatlama bile söz konusu olmamıştır. Kubbesi 53 metre ve 27,5 metre çapında olarak inşa edilen camide 32 pencere bulunmaktadır. Süleymaniye camiinin dört minaresi mevcuttur ve mihrap duvarlarında yer alan çini madalyonların bir tanesinde Fetih Süresi, ana kubbesinin ortasında ise Nur Süresi yazılı bulunmaktadır. Süleymaniye külliyesinin bir parçası olarak inşa edilmeye başlanan Süleymaniye Camii, 1551-1557 yılları arasında 1. Süleyman adına Mimar Sinan tarafından inşa edilerek gündeme getirilmiştir. Süleymaniye camisinin haliçten bakıldığı zaman gece görünümü arasında yer alan etrafındaki yapılar ise, sol tarafında yeni camii ve galata köprüsü yer alırken, ortada ise Beyazıt kulesi bulunmaktadır. Türkiye’de mutlaka gezilip görülmesi gereken hatta ve hatta anlatılması en kıymetli olan cami olarak bilinir. Evliya Çelebi tarafından anlatılan Süleymaniye Camii tarihçesi; Osmanlı ülkesinde bulunan en becerikli mimarlar, taşçılar, mermerciler ve yapı ustalarının toplanmasıyla inşa edilmeye başlanılan camii, 3 sene boyunca yapılan çalışmaların ardından bina temeli yerin dibine indirilmiş ve caminin tamamlanan temeliyle yükselmeye başlayan yapı bina haline dönüştürüldüğü yönündedir. 1 yıl kadar bina halinde kalan ve ardından yaklaşık 3 sene daha yapılan çalışmalar sonrasında bu eşsiz eser tamamlanmış ve o günlerden şimdiye dek herkesin adını bilip, sürekli ziyaret etmeye özen gösterdiği manevi bir değer haline dönüşmüştür.

Süleymaniye Camiine Nasıl Gidilir?

Açık Adres: Süleymaniye mahallesi, Prof. Sıddık Sami Onar caddesi, no:1 Fatih/ İstanbul

Otobüs ile Ulaşım: Süleymaniye camiine gitmek isteyen ziyaretçiler için en kolay yol olarak bilinen yol tarifi kesinlikle Kabataş-bağcılar tramvay hattı ile Laleli Üniversite durağına kadar geliş yaparak ardından kısa bir yürüyüş sonrası camiye ulaşmaktır.

Şahsi Araç ile Ulaşım: Oldukça basit olan Süleymaniye Camii gidiş yolu için bireyler galata köprüsünden Eminönü istikametine doğru ilerleyerek köprüden sonra sağa doğru çıkış yapıp, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin önünde bulunan ışıklardan sola doğru yokuşu çıkmaları ardından Süleymaniye Camii, eşsiz güzelliğiyle ziyaretçilerini karşılayacaktır.

 

Süleymaniye Camii Resimleri

 

Harita Üzerinde Süleymaniye Camii

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Sinan Paşa Camii

Sinan Paşa Camii

Ağustos 30, 2018
Ihlamur Camii

Ihlamur Camii

Ağustos 29, 2018
Yıldız Hamidiye Camii

Yıldız Hamidiye Camii

Ağustos 29, 2018
Ertuğrul Tekke Camii

Ertuğrul Tekke Camii

Ağustos 29, 2018
Sancaklar Camii

Sancaklar Camii

Ağustos 27, 2018
Edirne Muradiye Camii

Edirne Muradiye Camii

Temmuz 31, 2018
Emir Timur Camii

Emir Timur Camii

Temmuz 31, 2018
Adana Ulu Camii

Adana Ulu Camii

Temmuz 30, 2018
Mogan Gölü Cami

Mogan Gölü Cami

Temmuz 30, 2018
Al Nour Camii

Al Nour Camii

Temmuz 30, 2018