Büyük Mecidiye Camii(Ortaköy Camii)

Teşvikiye Camii

Ahmadiyya Camii

Seyyid Nizâm Câmii

Sivas Divriği Ulu Camii

Camiler, Sivas Nisan 21, 2016
Sivas Divriği Ulu Cami

Sivas Divriği Ulu Cami

Türkiye’nin en önemli şehirlerinden bir tanesi Sivas’tır. Sivas hem tarih hem de kültür açısından büyük bir önem ve değer taşıyan şehirlerimizden bir tanesidir. Sivas’nın birçok tarihi yerleri ve yapıları bulunmaktadır, fakat bunların arasında en önemli olanlardan bir tanesi muhakkak ki Sivas’ın Divriği Ulu Camii olmaktadır. Bu camiinin neden bu kadar önemli olduğunu bu yazımızda anlayabileceksiniz. Sivas Divriği Ulu Camii olarak bilinen bu yapı topluluğu, cami, darüşşifa ve türbeden oluşmasıyla beraber çok önemli bir külliye olarak tanınmaktadır. Bu külliye, Anadolu’nun Selçuklu Devleti’ne bağlı olarak, Mengücek Beyliği döneminde inşa edilmiş ve hala günümüzde en iyi şekilde korunmaktadır. Divriği Ulu Camii tek kişi tarafından tamamlanmamıştır.

Sivas Divriği Ulu Camii Tarihi

Ulu Camiinin kendisi Süleyman Şah’ın oğlu Ahmet Şah tarafından inşa edilmiş ve daha sonrasında ise Darüşşifa, eşi Melike Turan Melek tarafından yaptırılmış. Camiinin inşa edilmesinden bu yana 1228 yılından gelen bir tarihe sahip olmaktadır. Bu inşaat 1243 yılında tamamlanmıştır ve inşaatın tamamlanmasında yer alan en önemli isimlerden bir tanesi Baş Mimar Muğis oğlu Ahlatlı Hürrem Şah olmuştur. Divriği Ulu Camii ciddi anlamda dünyadaki birçok kişinin ilgisini çeken özelliklere sahip olmaktadır ve başta camiinin kapıları ve sütunları gelmektedir. Kapıları ve sütunlarında bulunan dekorasyonlar, motifler, dolayısıyla kapıların ve sütunların mimarileri Ahlatlı ve Tiflisli ustaların eserleri olmaktadır. Sivas bu camii sayesinde öyle bir turizme açıldı ki gerçekten inanılmaz bir şekilde turizmde yer almaya başladı.

 

Sivas Divriği Ulu Camii yapısının en büyük özelliklerinden bir tanesi ise, eserin yani külliyenin uzaktan bakıldığında simetrik, fakat yakından baktığınızda ise asimetrik olmasıdır. Yapının üzerinde bulunan motiflerin her biri sadece bir defa tasarlanmıştır. Dolayısıyla yapı üzerinde on binlerce motifleri bir arada görebilmektesiniz, fakat hiçbiri hiçbir şekilde kendisini tekrarlamamaktadır. Bu camii işte bu yüzden bu kadar özeldir ve bu yüzden sadece Türkiye için değil, dünya için büyük bir önem taşımaktadır. Motiflerde herhangi bir simetri olmamasına rağmen, uzaktan baktığınızda simetrik görünmesi, dünyanın birçok mimarilerini ve tasarımcılarını mest etmiştir. Divriği Ulu Camii, Türkiye’ye gezmeye gelenlerin mutlaka görmesi gereken şaheserlerden bir tanesidir. Elbette bir camii olması özellikle bizim için çok önemlidir, fakat bu eseri ne kadar anlatsanız da sözlerin yetmeyeceğini Evliya Çelebi asırlar önce dile getirmişti.

Sivas Divriği Ulu Camii Evliya Çelebi Yorumu

Evliya Çelebi bunu dile getirirken, şu sözlerini kullanmıştır, “Methinde diller kısır, kalem kırıktır”. Gerçekten de öyle oldu. Camiinin yapısına baktığınızda, üzerinde bulunan motiflere baktığınız zaman, karşısında şaşakalıyorsunuz. İnsan ne diyeceğini bilemez hale geliyor. Sivas Divriği Ulu Camii işte bu yüzden bu kadar değerlidir, çünkü baktığınızda insanın boğazlarını düğümleyecek kadar büyülüyor. Türkiye’mizde buna benzer o kadar çok eser var ki, gerçekten tarihi, kültürü ve sanatı zengin bir ülkemiz bulunmaktadır.

Sivas Divriği Ulu Camii Ulaşım

Açık Adres: Ulu Cami Cd., Divriği/Sivas

Nasıl Gidilir?: Sivas Divriği Ulu Cami’ye gidebilmek için Türkiye’nin herhangi bir yerinden otobüs ile gidebilirsiniz. Eğer biraz uzaktan gidecekseniz hava yollarını da kullanmanız mümkündür veya biraz yolculuğu uzatmak isterseniz demir yollarını da tercih edebilirsiniz. Divriğ Sivas iline 185 km. mesafededir. Sivas-Divriğ arası saatte bir hizmet veren iki minibüs firması bulunmaktadır.

Unutmayın ki Divriği Ulu Camii’nin 1985 yılında UNESCO’ya, yani Dünya Kültür Miras’ları listesine girmiştir.

 

Sivas Divriği Ulu Camii Resimleri

 

Harita Üzerinde Sivas Divriğii Ulu Cami 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Adana Ulu Camii

Adana Ulu Camii

Temmuz 30, 2018
Mogan Gölü Cami

Mogan Gölü Cami

Temmuz 30, 2018
Al Nour Camii

Al Nour Camii

Temmuz 30, 2018
Birmingham Camii

Birmingham Camii

Temmuz 30, 2018
Ahmadiyya Camii

Ahmadiyya Camii

Temmuz 30, 2018
Köln Camii

Köln Camii

Temmuz 30, 2018
Kurtuba Camii

Kurtuba Camii

Temmuz 30, 2018
Emevi Camii

Emevi Camii

Temmuz 30, 2018
Şeyh Zayed Camii

Şeyh Zayed Camii

Temmuz 30, 2018
Zahir Camii

Zahir Camii

Temmuz 30, 2018
Bunlar da var!
Beylerbeyi Camii

Beylerbeyi Camii

Temmuz 25, 2018
Beyazıt Camii

Beyazıt Camii

Mayıs 3, 2016
Ulu Camii -Bursa

Ulu Camii -Bursa

Temmuz 24, 2018
Ebussuud Efendi Camii

Ebussuud Efendi Camii

Temmuz 26, 2018
Eşrefoğlu Camii

Eşrefoğlu Camii

Ağustos 29, 2018
İstiklal Cami

İstiklal Cami

Ağustos 29, 2018
Hekimoğlu Ali Paşa

Hekimoğlu Ali Paşa

Temmuz 26, 2018
Tarsus Ulu Cami

Tarsus Ulu Cami

Ekim 3, 2017