Kocatepe Camii

Eşrefoğlu Camii

Konya Mevlana Türbesi

Süleymaniye Camii

Şam Emeviye Camii

Şam, Suriye Ağustos 28, 2018

Cami, 705-715 yılları arasında Emevi halifelerinden olan Abdülmelik tarafından Suriye’nin Şam şehrine yaptırılır.

İslam sanatının ayakta kalan en eski ve en büyük örneklerinden biri olması nedeniyle büyük önem atfeden Şam’daki Emeviye Cami’nin bulunduğu yerde MÖ. I. yüzyılda Romalılar tarafından yapılmış olan Jüpiter Tapınağı yer almaktaydı. Yıkılmış halde olan bu tapınağı Hristiyanlar alarak yerine bazilikal planlı bir kilise yaptırdılar.

Aziz Yuhanna Kilisesi ismi ile Hıristiyanların ibadetleri için kullanılan bu yapı 635 yılında Müslümanlar’ın Şam’ı fethetmesi ile birlikte ikiye bölünerek yarısı Müslümanların ibadet etmesi için cami yarısı da Hristiyanların ibadet etmesi için kilise olmuştu.

Bu durum Halife Velid zamanına kadar böyle sürmüş, artan Müslüman nüfusun ihtiyacına yönelik bir adım olarak Halife Velid, arsanın haklarını satın alarak ihtişamlı bir cami yaptırmak istemiş böylece kilise olarak kullanılan kısmı da 70 yıl birlikte kullanım sonrası cami için kullanmıştır.

Kilisenin ortadan kalkmasına karşılık Halife, Hristiyan dinine mensup kişileri unutmamış ibadetleri için şehrin uygun yerlerine kilise yapmalarına izin vermiştir. Halife Velid bu caminin ihtişamlı olmasını istediği için yapımında yerli ve yabancı olmak üzere çok sayıda işçi ve sanatkar çalıştırır.

Hatta öyle ki Velid, Bizans imparatoruna yazdığı bir mektupla çok büyük ve gösterişli bir cami yaptırmak istediğini bunun için kendisine iki bin işçi göndermesini, göndermediği taktirde ise ülkesini işgal edeceğini söyler. Bizans imparatoru bu tehditten sonra Halife Velid’e istediği işçileri yollayacağını bildirir.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Haseki Külliyesi

Haseki Külliyesi

Temmuz 25, 2018
Fatih Camii

Fatih Camii

Mayıs 3, 2016
Yıldız Hamidiye Camii

Yıldız Hamidiye Camii

Ağustos 29, 2018
Beylerbeyi Camii

Beylerbeyi Camii

Temmuz 25, 2018
Şeyh Keramettin Camii

Şeyh Keramettin Camii

Haziran 14, 2019
Kosova Camii

Kosova Camii

Temmuz 26, 2018
Yusuf Paşa Camii

Yusuf Paşa Camii

Haziran 18, 2019
Selimiye Camii-Edirne

Selimiye Camii-Edirne

Temmuz 24, 2018
Büyük Selimiye Camii

Büyük Selimiye Camii

Mayıs 3, 2016