Merkez Efendi Tekkesi ve Türbesi

Beylerbeyi Camii

Faysal Camii

Canfeda Tekkesi Haziresi

Rüstem Paşa Camii

Camiler, İstanbul Nisan 28, 2016
Rüstem Paşa Camii

Rüstem Paşa Camii

İstanbul’un en tarihi ve önemli yapılarından bir tanesi Rüstem Paşa Camii olmaktadır. Bu camiinin hikâyeleri o kadar önemlidir ki, maalesef sadece bir kısmı kitaplara ve tarihe yazılmıştır, çünkü kaynakları çok kısıtlıydı. Rüstem Paşa Camii aynı zamanda Avrupa’nın en önemli camisi olarak ta bilinmektedir. Avrupa elbette Hristiyan bir kıtadır, fakat kültür ve tarihlere çok önem veren ve değerlerin asla kaybolmamasını sağlayan kıtalardan bir tanesidir. Rüstem Paşa Camii İstanbul’da bulunmaktadır. İstanbul’un Tahtakale semtinde bulunan Hasırcılar Çarşısı’nın içerisinde yer almaktadır. İstanbul’un en eski yaşayan yapısı olarak kabul edilmektedir ve Hacı Halil Mescidi’nin yerine inşa edilmiş, önemli tarihi bir yapıdır. Bu caminin bulunduğu bölge, Roman döneminden bugüne kadar ve hala işlek olan en önemli mekânlardan bir tanesidir.

 

Cami adını tarihin en önemli şahıslarından Sadrazam Rüstem Paşa’dan almıştır. Rüstem Paşa, Banisi döneminde inşa edilen Süleymaniye Cami için de katkıda bulunmuştur. Rüstem Paşa’nın en iyi tanınmasının sebeplerinden bir tanesi, aslında Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı olmasından kaynaklanmaktadır. Rüstem Paşa Camii’nin mimarisi ve tasarımı tarihten bu yana herkesi büyülemiştir. Osmanlı mimarisine sahip olan ve çinilerle kaplı duvarları, her zaman bakanları büyülemiştir. Hatta şunu da unutmamak gerekir ki, Türkiye’nin en önemli çini koleksiyonları bu caminin duvarlarında yer almıştır. Rüstem Paşa Camii, Süleymaniye Camii ile beraber muhteşem bir iki harika yapı olmuş ve insanları büyülemeye devam etmektedir. Rüstem Paşa Camii dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin en gözde tarihi yapılarından bir tanesi olmaktadır.

Rüstem Paşa Camii Çinileri

Çinilerin büyülü renkleri ve tasarımı camiyi her zaman ayakta tutmuştur ve her geçen yıl camiyi ziyarete gelenlerin sayısı artmaktadır. Rüstem Paşa Camii, İstanbul’un turizmi açısından da büyük bir yeri olmaktadır ve korunan tarihi yapılardan bir tanesidir. Camiinin tarihi geniştir, fakat kaynakları çok fazla bulunmadığından dolayı, çok kısıtlı açıklamaları bulunmaktadır. Rüstem Paşa Camii adını bir defa Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı olarak en sağlam şekilde dünyaya duyurmuştur. Biliyorsunuz ki Kanuni Sultan Süleyman’ın dönemi gerçekten birçok bakımdan çok önemli bir dönemdi.

 

Sadece Rüstem Paşa Camii ile beraber bu dönemde yapılan camiiler ve tarihi yapılar değil, bu dönemde gelişen farklı olaylarda yine bu dönemin adını duyurmaya yetmişti. Rüstem Paşa Camii aslında bütün olaylarda ve yapılan yapıların sadece bir tanesidir, fakat öyle bir tarihte ve günümüzde hatırda kalmıştır ki hem tarih, hem kültür hem de turizm açısından çok önemli bir yer edinmektedir. Eğer bu tarihi sizde hissetmek isterseniz ve Rüstem Paşa Camiyi görmek isterseniz, İstanbul’a kısa bir yolculuk yapabilirsiniz. Gittiğinizde mutlaka camiinin görkemli çinilerine bakmayı unutmayın. Çiniler karşısında mutlaka büyüleneceksiniz, fakat gerçekten çok göz alıcı tasarımlara sahiptirler. Maalesef tarihten bugüne birçok çini parçaları çalınmıştır, fakat birçok kısmı hala yerli yerinde durmaktadır.

Rüstem Paşa Camisi Nerededir? Nasıl Gidilir?

Açık Adres: Rüstem Paşa Mah., Hasırcılar Cd. Rüstem Paşa Cami No:62, Fatih / İstanbul

Nasıl Gidilir?: Eminönü’nde Uzun Çarşı’dan sahil yoluna inen yokuşta bulunan camiye kadar araçla gitmek çok zor ancak Eminönü’ne kadar geldikten sonra camiye 5 dakikalık bir yürüyüşle ulaşmak mümkün. Bu sebeple şahsi aracı ile gelecek olanlar arabalarını Eminönü’nde uygun bir yere park edip, camiye kadar yürüyebilirler.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler içinse birçok alternatif var;

  •  Eminönü’ne gelen otobüslerin tamamı kullanılabilir.
  • Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı ile Eminönü’ne kadar gelinebilir.
  • Marmaray ile Sirkeci’ye kadar gelinip, 10 dakikalık bir yürüyüşle camiye ulaşılabilir.
  • Eminönü’ne, ya da Karaköy’e gelen herhangi bir vapur ya da deniz otobüsü kullanılabilir.

 

Rüstem Paşa Camii Resimleri

Harita Üzerinde Rüstem Paşa Camii

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Sinan Paşa Camii

Sinan Paşa Camii

Ağustos 30, 2018
Ihlamur Camii

Ihlamur Camii

Ağustos 29, 2018
Yıldız Hamidiye Camii

Yıldız Hamidiye Camii

Ağustos 29, 2018
Ertuğrul Tekke Camii

Ertuğrul Tekke Camii

Ağustos 29, 2018
Sancaklar Camii

Sancaklar Camii

Ağustos 27, 2018
Edirne Muradiye Camii

Edirne Muradiye Camii

Temmuz 31, 2018
Emir Timur Camii

Emir Timur Camii

Temmuz 31, 2018
Adana Ulu Camii

Adana Ulu Camii

Temmuz 30, 2018
Mogan Gölü Cami

Mogan Gölü Cami

Temmuz 30, 2018
Al Nour Camii

Al Nour Camii

Temmuz 30, 2018
Bunlar da var!
İmam Serahsi Türbesi

İmam Serahsi Türbesi

Temmuz 26, 2018
Canfeda Tekkesi Haziresi

Canfeda Tekkesi Haziresi

Haziran 19, 2019
Rüstem Paşa Camii

Rüstem Paşa Camii

Nisan 28, 2016
Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii

Temmuz 25, 2018
Hekimoğlu Ali Paşa

Hekimoğlu Ali Paşa

Temmuz 26, 2018
Faysal Camii

Faysal Camii

Temmuz 22, 2018
Sultan Ahmet Camii

Sultan Ahmet Camii

Nisan 12, 2016