Kul Şerif Camii

Fevziye Küçük Efendi Camii

Kırgızistan Özgen İmam Serahsi Külliyesi

Mehmet Emin Tokadi Türbesi

Paris Camii

Fransa Temmuz 30, 2018

Paris Cami’nin yapımı sırasında II. Abdülmecit ve Atatürk‘ün de projeye maddi katkıda bulunduğu bilinmekte… Cami, Kuzey Afrika İslam mimarisinin izlerini taşıyor; özellikle de Fas mimarisinin etkisinde tasarlanmış. O yüzden camiyi ilk gördüğümde benim için de değişik bir deneyim oldu. Yıllardır Osmanlı mimarisine alışkın biri olarak insan otomatik olarak islami mimari üslubun da Osmanlı tarzında olması gerektiği şeklinde bir yanılgıya kapılıyor. Burayı gördükten sonra bu konudaki önyargım da kırılmış oldu.

33 metre yüksekliğindeki kare minaresi ile mimari tarzının imzasını atan Paris Büyük Camisi, iç dizaynıyla da etkileyici. İbadet saatleri dışında gelirseniz camiyi para verip gezmeniz gerekiyor ki bu mantığı anlayabilmek mümkün değil. Oysa Paris’te Sainte Chapelle hariç hiçbir kiliseyi para verip gezmezsiniz, kapısı herkese açıktır ama Paris Camisi “camiye yardım” mantığının başka bir tezahürü sanki.

Ana girişten adımınızı attığınız anda Paris çok uzaklarda kalıyor; bir anda kendinizi bir Kuzey Afrika ülkesinde buluveriyorsunuz. Son derece etkileyici süslemelerle, özellikle iç avlunun tasarımıyla, bahçe peyzajı ve etkileyici atmosferiyle cami sizi başka bir diyara sürüklüyor; hatta Endülüs bölgesi mimarisi izlerini de görmüş oluyorsunuz. Dediğim gibi burada dolaşırken kesinlikle Paris’ten başka bir yere ışınlanmış gibisiniz.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii

Nisan 29, 2016
Sultan Ahmet Camii

Sultan Ahmet Camii

Nisan 12, 2016
Ulu Camii -Bursa

Ulu Camii -Bursa

Temmuz 24, 2018
Zuhurat Baba Türbesi

Zuhurat Baba Türbesi

Nisan 11, 2016
Ebussuud Efendi Camii

Ebussuud Efendi Camii

Temmuz 26, 2018
Behram Çavuş Camii

Behram Çavuş Camii

Temmuz 25, 2018
Tezveren Dede Türbesi

Tezveren Dede Türbesi

Mayıs 18, 2016