Üç Şerefeli Camii

Ortaköy Camii-İstanbul

Kurtuba Camii

Urfa Halil-Ürrahman Camii ve Balıklı Göl

Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi

Nevşehir, Türbeler Nisan 27, 2016
Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi

Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi

Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Dergâhı ve Türbesi konusunu açabilmek için, bu ismi biraz parçalayarak açıklamak gerekecek. Öncelikle Hacıbektaş ile alakalı biraz konuşalım. Hacıbektaş aslında Nevşehir’de bulunan bir ilçe olmaktadır. Hatta Kapadokya’nın en önemli merkezlerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. Hacıbektaş’ın çevresinde, doğuda Avanos, batıda Kırşehir iline bağlı Mucur ilçesi, güneyde Gülşehir ve kuzeyde ise Kozaklı bulunmaktadır. Her şey aslında 13’üncü yüzyılda bir Türk düşünürü, Hacı Bektaş-ı Veli’nin ve Horasan’ın Nişabur’dan Anadolu’ya gelmesiyle ve Suluca Karahöyük’e yerleşmesiyle başlamıştır. Hacı Bektaş-ı Veli buraya yerleşerek kendi düşüncelerini bütün yurda yaymaya başlamıştır. Hacıbektaş-ı Veli’nin vefatından sonra ise yaşadığı köyün adına, Hacıbektaş-ı Veli’nin anısına köye adını koymuşlardır. Hacıbektaş-ı Veli tarihimizin en önemli isimlerinden bir tanesi olarak bilinmektedir.

Hacıbektaş Tarihi

Hacıbektaş 1541 yılında Niğde’ye bağlı olarak bilinirdir, fakat 1854 yılında ise bir belediyenin kurulmasıyla beraber, bir kasaba haline gelmiştir. 1 Ocak 1948 tarihinde ise Kırşehir’e bağlı bir ilçe haline gelmiştir. Daha sonraki dönemde ise 24 Temmuz 1954 tarihinde Nevşehir tek başına bir il olmasıyla, Hacıbektaş Nevşehir’in ilçesi haline gelmiştir. Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Dergâhı gerçekten çok önemli bir tarihe sahip olmaktadır. Bugün ise Hacıbektaş’ta hala ki ayakta duran Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi bulunmaktadır. Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi, Kadıncık Ana Evi ve Bektaş Efendi Türbesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı mülkiyetler olmaktadır ve bugün hala Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından müze olarak halka sunulmaktadır.

 

Bu bölgeye bağlı yapılan arkeolojik kazılar ve özellikle Karahöyük’te yapılan kazılarda bulunan eserler ise Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi’nde halka ve gelen turistlere sunulmaktadır. Hacıbektaş sayesinde Nevşehir’de tarihten bugüne kültüre ve eğitime büyük önem verilmişti. Nevşehir bu açıdan da çok önemli bir il olmaktadır. Nevşehir sadece Türkiye’nin turizm açısından değil, kültür ve eğitim düşüncelerini yaşatması açısından da çok önemli bir yer olarak bilinmektedir. Hacıbektaş’ta ayrı olarak Hacı Bektaş-ı Veli’nin müzesi de bulunmaktadır. Ülkemize dinimizi en doğru şekilde yayılmasında katkısı olan en önemli şahsiyetlerden bir tanesiydi.

Hacıbektaş Etkinlikleri

Her yıl Ağustos’da Hacı Bektaş-ı Veli’yi anmak amacıyla bir festival düzenlenmektedir. Buradan Hacı Bektaş-ı Veli’nin ne kadar önemli bir kişi olduğunu ayrıca anlayabilirsiniz. Festivalde farklı kültürel etkinlikler organize edilmektedir. Kapadokya gezilerinde yer alan en önemli yerlerden bir tanesi muhakkak ki Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi olmaktadır. Buna aynı zamanda Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Dergâhı olarak ta adlandırabilirsiniz. Tarihi uzun ve inanılmaz anlamda insanlara hayat ve insanlığı öğreten bir tarihe sahip olan Hacı Bektaş-ı Veli’nin bu kadar anılmasına hiç şaşırmamak gerekir. Gerçekten çok önemli bir isim ve tarihe adını kazımış, insanların her yıl anmasına neden olan İslam’ın en önemli adamlarından bir tanesiydi. Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesine gittiğinizde Hacı Bektaş-ı Veli ile ilgili bütün bilmek istediklerinizi öğrenebilirsiniz.

Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Türbesine Nasıl Gidilir?

Açık Adres: Hacıbektaş, Savat Mahallesi, Nevşehir

Nasıl Gidilir?: Nevşehir’e gitmek için özellikle İstanbul’dan yolculuk yapacaksanız, uçak seferleri kaldırılmaktadır, fakat Türkiye’nin her yerinden otobüs firmaları bulunmaktadır. Dolayısıyla hava yolları ve kara yollarını kullanarak Nevşehir’e yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Nevşehir iline 60 km. uzaklıkta olan Hacıbektaş ilçesi Ankara-Kırşehir-Nevşehir rotası üzerinde olduğu için bölgeye geliş veya dönüş yolunda uğrayabilirsiniz. Türbe ve müze hemen ilçenin merkezinde bulunmaktadır.

Hacıbektaş ilçesine ulaşmak için Nevşehir Merkez den, Kırşehirden ve Mucurdan her 30 dk da bir HasHacıbektaş ve HacıBektaşKoop ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi Resimleri

 

Harita Üzerinde Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi

Yorumlar

Yazıya 3 yorum yapılmış.

ETHEM ÖZTÜRK Haziran 12, 2016

Ben Hacı Bektaş’lı ve Alevi olduğum için Gurur duyuyorum-Eline Beline Diline Sahip ol

MERVE ERTAŞ Ağustos 13, 2016

nevşehir hacı bektaş veli kazandım çooookkk mutluyuummmm

turbelervecamiler Ağustos 26, 2016

Okul hayatınızda başarılar dilerim. Bende Hacıbektaş da okulumu okudum oldukça iyi biryerdir.

Bunlar da var!
Al Nour Camii

Al Nour Camii

Temmuz 30, 2018
Amerika Diyanet Merkezi

Amerika Diyanet Merkezi

Temmuz 26, 2018
Ömeriye Camii

Ömeriye Camii

Haziran 18, 2019
Kul Şerif Camii

Kul Şerif Camii

Temmuz 19, 2018
Edirne (ulu) Eski Camii

Edirne (ulu) Eski Camii

Haziran 14, 2019
Bursa Ulu Camii

Bursa Ulu Camii

Nisan 2, 2016
Kristal Camii

Kristal Camii

Temmuz 20, 2018