Ahmadiyya Camii

Ubudiah Camii

Esenler Belediyesi Kültür Gezileri

Yeşil Cami – Bursa

Mihrimah Sultan Camii

Camiler, İstanbul Mayıs 3, 2016
edirnekapi-mihrimah-sultan-camii

Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii

Mihrimah Sultan’ın adını taşıyan İstanbul’da iki camii bulunmaktadır. Mihrimah Sultan, Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem’den olan kızı olup, 17 yaşına gelen Mihrimah Sultan’la Rüstem Paşa ve Mimar Sinan evlenmek ister. Mimar Sinan’ın evli ve 50’li yaşlarında olmasından ötürü Padişah kızını Rüstem Paşa ile evlendirir. Sevdiğini alamayan Mimar Sinan, biri Edirnekapı diğeri ise Üsküdar’da olmak üzere Mihrimah Sultan adına iki camii inşa eder.

Üsküdar Mihrimah Sultan Camii ( İskele Camii )

1547 senesinde Mimar Sinan tarafından inşa edilen Mihrimah Sultan Camii, Üsküdar iskelesinin tam karşısında Üsküdar meydanında yer almaktadır. Mimar Sinan’ın ilk kez denediği teknikte Caminin kubbesi, üç taraftan yarım kubbe üstüne oturtularak inşa edilmiştir. Ön tarafında yarım kubbe olmayan caminin işlemeyle bezenmiş mermer minberi dillere destan güzelliktedir. Cami avlusunda hoş bir şadırvan bulunmaktadır. Ayrıca iki minare arasından bakılırsa güneşin doğuşu ve batışı izlenebilir. Bunun yanı sıra kuleden Edirnekapı ufkuna doğru baktığınızda Mihrimah Sultan Edirnekapı Külliyesi’nin sabah ayın akşam ise güneşin batışı izlenmektedir.

Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii

Mimar Sinan ilk kez Padişah fermanı olmadan bir karar almış ve Edirnekapı’da kimsenin uğramadığı ancak İstanbul’un en yüksek tepesi olan bir alana yine Mihrimah Sultan Camii adını verdiği bir yapı inşa etmiştir. Caminin temelini 1562 senesinde atan Mimar Sinan, 1565 senesinde caminin inşasını tamamlamıştır. Dikdörtgen şekilde planlanan caminin çevresinde türbe, mektep, hamam ve medrese bulunmaktadır. 37m yüksekliğe sahip kubbesi, üçer kemere yaslanmaktadır. Caminin mihrap ile minberi taş işçiliğiyle yapılmış olup, sağ ile sol tarafında üç kubbe ve mahfelleri yer almaktadır. Ayrıca caminin yan kısmında ikişerli sütun bulunmaktadır. 1999 yılında yaşanan depremden etkilenerek zarar gören caminin restorasyon çalışması yaklaşık 11 sene kadar sürmüş ve günümüzde tamamlanan onarımının ardından hizmete açılmıştır. Büyük avlu kapısından dik merdivenler aracılığıyla camiye giriş yapıldığında sağ tarafta medreselerin yer aldığı görülür. Medreselerin karşısında sekiz mermer granit sütunlu ve yedi kubbeli son cemaat alanı bulunur. Bunların arasında şadırvan bahçede kalır ve hamamı cadde tarafında konumlanmıştır. Aşkla inşa edilen Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii, Mimar Sinan’ın sanatı için Osmanlıdan bugüne bir basamak olarak dillerde dolaşır.

Mihrimah Sultan Camiine Nasıl Gidilir?

Mihrimah Sultan adına inşa edilen iki caminin de ulaşımı oldukça kolaydır. İbadet yapmak ve tarihin izlerini bir nebze görmek isteyenler için aşağıda camilere ulaşım önerileri verilmiştir.

Üsküdar Mihrimah Sultan Camii; Caminin merkez ve rıhtım da olmasından ötürü Avrupa yakasından gelen ziyaretçiler deniz otobüsü veya Marmaray ulaşım yolunu kullanarak direk caminin karşısına çıkabilir. Anadolu yakası ziyaretçileri ise herhangi bir ulaşım aracıyla Üsküdar sahiline ulaşmalarıyla kısa bir yürüyüşün ardından camiyi ziyaret edebilirler. Şahsi araçla yine Üsküdar merkez tarafında araçlarını park etme durumunda kolaylıkla camiyi bulabilirler.

Açık adres; Mimar Sinan, Mihrimah Sultan Camii, Üsküdar/İstanbul

Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii; Semtin merkezi haline gelen camiye, istediğiniz toplu taşıma aracıyla Edirnekapı’ya ulaştığınızda kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Şahsi araç kullanıcıları Edirnekapı istikametine varınca herkesin haberdar olduğu camiyi kolaylıkla bulabilirler.

Açık adres; Karagümrük Mahallesi, Fatih/İstanbul

Mihrimah Sultan Camii Resimleri

Harita Üzerinde Mihrimah Sultan Camii

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Sinan Paşa Camii

Sinan Paşa Camii

Ağustos 30, 2018
Ihlamur Camii

Ihlamur Camii

Ağustos 29, 2018
Yıldız Hamidiye Camii

Yıldız Hamidiye Camii

Ağustos 29, 2018
Ertuğrul Tekke Camii

Ertuğrul Tekke Camii

Ağustos 29, 2018
Sancaklar Camii

Sancaklar Camii

Ağustos 27, 2018
Edirne Muradiye Camii

Edirne Muradiye Camii

Temmuz 31, 2018
Emir Timur Camii

Emir Timur Camii

Temmuz 31, 2018
Adana Ulu Camii

Adana Ulu Camii

Temmuz 30, 2018
Mogan Gölü Cami

Mogan Gölü Cami

Temmuz 30, 2018
Al Nour Camii

Al Nour Camii

Temmuz 30, 2018
Bunlar da var!
Beyazıt Camii

Beyazıt Camii

Temmuz 25, 2018
Faysal Camii

Faysal Camii

Temmuz 22, 2018
Yahya Efendi Türbesi

Yahya Efendi Türbesi

Nisan 14, 2016
Belarus Minsk Camii

Belarus Minsk Camii

Temmuz 26, 2018
Kaptan İbrahimağa Camii

Kaptan İbrahimağa Camii

Ağustos 30, 2018
Putra Camii,Malezya

Putra Camii,Malezya

Temmuz 23, 2018