Şems-i Tebrizi Türbesi ve Camisi

Serhazin Süleyman (Amber) Ağa Camii

Adana Ulu Camii

Sadabad Camii

Hacı Bayram Camii

Ankara Haziran 14, 2019

Ankara’nın Ulus semtinde Augustus Tapınağı’nın bitişiğindedir.İlk yapılış tarihi 831 H. (1427/28) olan cami bugünkü haliyle 17. ve 18. asır camilerinin karakterlerini taşır.Cami uzunlamasına dikdörtgen bir plana sahiptir. Kuzeyde ve batıdaki son cemaat yeri sonradan ilave edilmiştir.

Türbenin güneydoğu duvarında kare planlı taş kaideli, silindirik tuğla gövdeli ve iki şerefeli minare bulunmaktadır.Caminin son cemaat yerinin güneye bakan çıkıntı duvarında sülüsle yazılmış kelime-i tevhid mevcuttur.

Tek sahınlı iç mekân ahşap tavan ile örtülüdür.Caminin iç mekân tavanındaki pervazlarda çiçek desenleri yer almaktadır. Kadınlar mahfilinde de aynı tip pervazlar kullanılmıştır.

Caminin alt pencereleri dikdörtgen biçimindedir ve demir parmaklıklıdır. Dışta sivri kemerli nişlerle kuşatılmıştır. Üst pencereler sivri kemerli, alçı şebekeli ve vitraylı olup etrafları kalemişi bitkisel desenlerle çevrilidir.

İç mekânın duvarlarındaki Kütahya çinileri pencere üstlerine kadar yerleştirilmiştir. Çinilerden sonra kalemişi palmetli bordürle düz duvara geçilir.Alçı mihrap kalıplama tekniği ile yapılmıştır ve mukarnas nişlidir. Mihrap alınlığında beş sıra halinde nesih yazılı Kuran sureleri yer almaktadır

Benzer İçerikler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Konya Mevlana Türbesi

Konya Mevlana Türbesi

Nisan 13, 2016
Mogan Gölü Cami

Mogan Gölü Cami

Temmuz 30, 2018
Zahir Camii

Zahir Camii

Temmuz 30, 2018
Mali Eyüp Sultan Camii

Mali Eyüp Sultan Camii

Temmuz 26, 2018
Sultan Ahmet Camii

Sultan Ahmet Camii

Nisan 12, 2016
Hacı Bayram Camii

Hacı Bayram Camii

Haziran 14, 2019
Ulu Camii -Bursa

Ulu Camii -Bursa

Temmuz 24, 2018