Ahi Çelebi Camii

Esenler Belediyesi Kültür Gezileri

Büyük Mecidiye Camii(Ortaköy Camii)

Rüstem Paşa Camii

Eyüp Sultan Camii

Eyüp Eylül 3, 2018

Cami, ilk olarak 1458 yılında inşa edilmiş. Ancak yapımını Fatih Sultan Mehmet’in emrettiği eski cami, 1766 yılında meydana gelen deprem sonucu kullanılamayacak kadar kötü duruma gelmiş.

 Bir süre harap durumda kalan yapı, III. Selim tarafından minareleri ve temelleri haricinde yenden inşa edilmiş ve günümüzdeki görünümüne kavuşmuş. Caminin yeniden yapım süreci 1798’de başlayıp, 1800 yılında tamamlanmış.

Külliye içerisinde en az cami kadar ilgi gören türbe ise Hz. Muhammed’in bayraktarlığını yapan, verdiği müjdeyi kendi gözleri ile görmek için 90 küsur yaşında olmasına rağmen İstanbul’un fethine katılan Halid Bin Zeyd Ebu Eyyüb El-Ensari’ye ait.

Sefer sırasında hastalanan ve vefat eden Eyüp Sultan’ın defnedildiği alan, İstanbul’un Osmanlı kontrolüne geçmesinin ardından Fatih’in isteğiyle hocası Akşemseddin tarafından bulunmuş. Ardındansa mezar alanının üzerine manevi ve mimari değeri yüksek türbe inşa edilmiş. Ancak türbe de tıpkı cami gibi zaman içerisinde pek çok değişim geçirmiş.

Eyüp Camii ve Türbesi’ni tarihi açıdan değerli kılan en büyük özelliği, padişahların kılıç kuşanma törenlerine ev sahipliği yapmış olması. Fatih Sultan Mehmet döneminde başlayan bu gelenek, ardından gelen padişahlar tarafından devam ettirilmiş. Ayrıca türbeye duydukları büyük saygıdan dolayı I. Selim ve I. Süleyman başta olmak üzere çok sayıda padişah, çıkacakları seferler öncesi buraya gelip dua etmişler.

Cami, haftanın her günü ziyarete ve ibadete açık tutuluyor. Birkaç yıl önce geniş çaplı restorasyon çalışmalarının gerçekleştirildiği türbe ise sadece 09.30-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Mukaddes ERARSLAN Ocak 4, 2019

Her gün olsa her gün giderim bu kutsal camiye .Orada başka bir şey var tabi ki anlayana, anlamayana hiç bir şey yok hayatta.Bir de Bursa Ulu cami çok ayrı her yerin farklı bir manevi havası var.

İlginizi Çekebilir
Bunlar da var!
Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii

Temmuz 25, 2018
Kurtuba Camii

Kurtuba Camii

Temmuz 30, 2018
Edirne Muradiye Camii

Edirne Muradiye Camii

Temmuz 31, 2018
Mavi Cami / Mezar-ı Şerif

Mavi Cami / Mezar-ı Şerif

Ağustos 28, 2018
Ubudiah Camii

Ubudiah Camii

Temmuz 26, 2018
Hekimoğlu Ali Paşa

Hekimoğlu Ali Paşa

Temmuz 26, 2018
Şam Emeviye Camii

Şam Emeviye Camii

Ağustos 28, 2018
Tarsus Ulu Cami

Tarsus Ulu Cami

Ekim 3, 2017
Tezveren Dede Türbesi

Tezveren Dede Türbesi

Mayıs 18, 2016