Başçı Mahmut Camii

Yeşil Cami – Bursa

Atatürk Arboretumu Mescidi

Paris Camii

Edirne Selimiye Camisi

Camiler, Edirne Nisan 8, 2016

selimiye-camiiOsmanlı yadigarı Selimiye Camisi, mutlaka gezilip görülmesi gereken ecdat miraslarından birisidir. İkinci Selim tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan cami, 1575 senesinde ibadete açılmıştır. Mimar Sinan, Selimiye Camisi hakkında ustalık eserimdir yakıştırmasında bulunmuştur. Selimiye Camisini yaptığı sırada Mimar Sinan’ın doksan yaşında olduğu bilinmektedir. Caminin bulunduğu mekanda aynı zamanda Süleyman Çelebi tarafından planlanan ancak yapımı Yıldırım Beyazıt han tarafından başlanan ve neticelendirilen Saray-ı Malik devlet dairesi de bulunmaktadır. Selimiye Camisi hakkında bilinmesi gereken önemli bir husus da, UNESCO tarafından 2011 yılında dünya eserleri arasında gösterilmiş olmasıdır.

Neden Edirne Polemiği?

Birçok mütehassıs tarihçi yazar tarafından İkinci Selim hanın Selimiye Camisi için neden Edirne’yi seçtiği konusunda tartışma yaşanmıştır. Öyle ki o zamanlar pay-ı taht İstanbul da idi. Böyle muazzam bir cami-i şerif için Edirne şehrinin seçilmesi elbette düşünülmesi gerekenler arasında yer aldı. Bu hususta yapılan tahkikler sonuçlandırılmış, Edirne şehrine cami-i şerifin yapılmasının sebebi olarak Balkanlar ve Rumeli’de İslam ve Osmanlı egemenliğinin mühürlenmesi niyeti olduğu ispatlanmıştır.

Mimar Sinan’ın İnşa Taktiği

Ne Selimiye’den önce, ne de Selimiye camisinden sonra, Mimar Sinan tarafından uygulanan yapı usulü taklit edilememiştir. Mimar Sinan, diğer Osmanlı eserlerinden çok daha farklı bir şekilde, Cami kubbesini tek bir kubbeyle örtmüştür. Daha önceleri Cami kubbe yapısında, küçük kubbeler üzerine oturtulan büyük kubbeler söz konusu olmuştur. Ancak Mimar Sinan, İslam mimari yapısındaki ferahlık ve genişlik lüzumuna daha uygun olacak şekilde küçük kubbeleri kullanmayarak, koca bir kubbenin tek seferde oturtulması ve tutunmasını sağlamıştır. Cami-i Şerifin kubbesi, bu güne kadar hiçbir şekilde tahribata uğramamıştır.

Cami kubbesi, 8 koca sütun tarafından tutunmaktadır. Cami içerisine girildiğinde, İslam mimari eserlerindeki ferahlatıcı etki ve nüans çok çabuk hissedilmektedir. Mimar Sinan cami içerisindeki akustiği de çok dahiyane planlamıştır. Öyle ki, imam tarafından normal bir sesle okunan süre ve aşırların hepsi, en arka saftaki cemaat tarafından net şekilde duyulmaktadır. Cami içerisinde, küçük bir havuz da yapılmıştır. Suyun rahatlatıcı etkisi kullanılmıştır.

Mimar Sinan, dahi yane bir surette inşa ettiği minareleri de konuşulmaktadır. Minarelere bakıldığı zaman sürekli göğe doğru uzanan bir simetri yakalanmıştır. Caminin 4 minaresi de bu şekildedir. Selimiye Camisinin bir diğer hususiyeti, tüm Edirne’den görülebilmesidir. Cami içerisi İslami sanatın önemli kazanımlarından birisi olan Çini ve Hat ile süslenmiştir. Ayrıca müezzin mahfilinde bulunan ters lale motifi de dikkat çekenler arasındadır. Bu lale motifinin caminin yapıldığı arsa sahibinin kamulaştırma konusundaki çıkardığı tersliği temsil ettiği düşünülür.

Edirne Selimiye Camisine Nasıl Gidilir?

Açık Adres: Meydan, 22000 Merkez / Edirne

Nasıl Gidilir?: Selimiye camisi, Edirne il merkezinde bulunur. Dolayısıyla Edirne otobüs santralinden sonra merkeze hareket eden minibüslere binmeniz yeterli olacaktır. Mimar Sinan caddesi üzerinde bulunan Selimiye Camisine bu şekilde ulaşabilirsiniz. Selimiye Camisi, Edirne Belediyesiyle aynı cadde üzerinde bulunur. Araç kiraladıysanız, Selimiye Camisi otoparkına aracınızı bırakabilirsiniz.

 

Edirne Selimiye Camisi Resimleri

Haritada Edirne Selimiye Camisi

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Edirne Muradiye Camii

Edirne Muradiye Camii

Temmuz 31, 2018
Emir Timur Camii

Emir Timur Camii

Temmuz 31, 2018
Adana Ulu Camii

Adana Ulu Camii

Temmuz 30, 2018
Mogan Gölü Cami

Mogan Gölü Cami

Temmuz 30, 2018
Al Nour Camii

Al Nour Camii

Temmuz 30, 2018
Birmingham Camii

Birmingham Camii

Temmuz 30, 2018
Ahmadiyya Camii

Ahmadiyya Camii

Temmuz 30, 2018
Köln Camii

Köln Camii

Temmuz 30, 2018
Kurtuba Camii

Kurtuba Camii

Temmuz 30, 2018
Emevi Camii

Emevi Camii

Temmuz 30, 2018
Bunlar da var!
Putra Camii,Malezya

Putra Camii,Malezya

Temmuz 23, 2018
Gazze Cami

Gazze Cami

Temmuz 26, 2018
Hisar Camii-İzmir

Hisar Camii-İzmir

Temmuz 24, 2018
Bali Paşa Camii

Bali Paşa Camii

Temmuz 25, 2018
Emir Timur Camii

Emir Timur Camii

Temmuz 31, 2018
Al Nour Camii

Al Nour Camii

Temmuz 30, 2018