Hüsameddin Paşa Camii İstip(Shtip)-Makedonya

Firdevs Bey Camii

Beylerbeyi Camii

Faysal Camii

Büyük Mecidiye Camii (Ortaköy Camii)

Camiler, İstanbul Mayıs 9, 2016

buyuk-mecidiye-camii

Boğazın estetik görüntüsüyle birleşerek göz kamaştıran bir görsel şölen sergileyen Büyük Mecidiye Camii, İstanbul’a bağlı Beşiktaş ilçesinin Ortaköy semtinde inşa edilmiştir. Caminin Ortaköy’de olması, çoğu kişi tarafından Ortaköy Camii diye anılmasına sebep olmuştur. Sultan Abdülmecit tarafından 1853-1854 yılları arasında mimar Nigoğos Balyan’a yaptırılan camii, son derece ihtişamlı bir görsele sahip olmakla birlikte barok üslubuyla tasarlanmıştır.

Büyük Mecidiye Camii Tarihi

Boğaziçi’nde kusursuz bir konuma yerleştirilen camii, bugün İstanbul’da görseli en yüksek kaliteye sahip camiler arasında olmasını sağlamıştır. Her selatin cami mimarisinde olduğu gibi Büyük Mecidiye Camii (Ortaköy Camii) de hünkar ve harim olmak kaydıyla iki bölümden oluşmaktadır. Boğazın değişken ışıklarını yüksek ve geniş pencerelerinden içeri alan camii, görkemini bir o kadar daha artırmaktadır. Camide en dikkat çeken kısımlar Abdülmecit’in bizzat kendisi tarafından hat sanatının kullanımıyla yazılan Allah, Muhammed ve ilk dört halife isimleridir. Dört bir yanından güneş alacak şekilde tasarlanan cami, günümüzde tarih, mimari ve din bakımından oldukça büyük değer taşımaktadır. Büyük Mecidiye Camiinin bulunduğu yerde, öncesinde Mahmut Ağa tarafından yaptırılmış olan bir yapı bulunmaktaydı. Ancak yapının Patrona Halil İsyanı sırasında bir hayli zarar görüp yıkılmasından ötürü şimdiki haline Abdülmecit tarafından çevrilmiştir. Yapının beyaz kesme taştan yapılan duvarları ve merdivenle çıkılan tek Şerifeli iki minaresi bulunmaktadır. İnce bir işçilik ürünü olan mimber, somaki kaplı mermerden yapılmış olup, mihrap ise mozaik ile mermerden tasarlanmıştır. Tek kubbesinin duvarları da mozaikle işlenmiştir. Caminin dış mimarisinin güzel oldu kadar iç mekanı da bir o kadar güzel ve kendisine hayran bırakacak niteliktedir. Geniş pencerelerinden sızan ışığın görkemli avizelerle birleşerek etrafı ışıltı yayması, kesinlikle görülmeye değer bir manzaradır. Zaman içinde tahribata uğrayan Büyük Mecidiye Camii, hatta zeminden kayma ve denize doğru ilerleme gibi bir tehlikeyle karşılaşsa da yapılan zemin güçlendirme çalışmalarıyla ayakta tutulması başarılmıştır. Bugün İstanbul için oldukça değerli bir yapı niteliğini taşıyan camii, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ele alınarak 2011- 2014 yılları arasında yapılan restorasyon çalışmaları sonucunda Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından düzenlenen bir tören eşliğinde 6 Haziran 2014’de ziyaret ile ibadete açılmıştır. Bugün yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan camii, henüz görmeyenlerin mutlaka görmesi gereken sanat eseri bir yapıyı içermektedir.

Büyük Mecidiye Camiine Nasıl Gidilir?

Açık Adres: Mecidiye Mahallesi, 34347 Beşiktaş/İstanbul

Nasıl Gidilir?: Anadolu ve Avrupa yakasından Beşiktaş iskelesine geldiğiniz zaman buradan ortalama 30 dakikalık bir yürüyüşle Büyük Mecidiye Camiine ulaşabilirsiniz. Beşiktaştan Ortaköy e giden tüm otobüsler ile rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şahsi araç kullanıcıları ise siteye eklenen harita üzerinden adresi inceleyerek sorunsuz camiye ulaşacaklardır.

 

Büyük Mecidiye Camii Resimleri

 

Harita Üzerinde Büyük Mecidiye Camii

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Sinan Paşa Camii

Sinan Paşa Camii

Ağustos 30, 2018
Ihlamur Camii

Ihlamur Camii

Ağustos 29, 2018
Yıldız Hamidiye Camii

Yıldız Hamidiye Camii

Ağustos 29, 2018
Ertuğrul Tekke Camii

Ertuğrul Tekke Camii

Ağustos 29, 2018
Sancaklar Camii

Sancaklar Camii

Ağustos 27, 2018
Edirne Muradiye Camii

Edirne Muradiye Camii

Temmuz 31, 2018
Emir Timur Camii

Emir Timur Camii

Temmuz 31, 2018
Adana Ulu Camii

Adana Ulu Camii

Temmuz 30, 2018
Mogan Gölü Cami

Mogan Gölü Cami

Temmuz 30, 2018
Al Nour Camii

Al Nour Camii

Temmuz 30, 2018
Bunlar da var!
Teşvikiye Camii

Teşvikiye Camii

Mayıs 16, 2016
Kale Camii

Kale Camii

Haziran 14, 2019
Beyazıt Camii

Beyazıt Camii

Mayıs 3, 2016
İmam Camii

İmam Camii

Ağustos 29, 2018
Ömeriye Camii

Ömeriye Camii

Haziran 18, 2019
Kul Şerif Camii

Kul Şerif Camii

Temmuz 19, 2018
İmam Rıza Türbesi

İmam Rıza Türbesi

Temmuz 30, 2018
Behram Çavuş Camii

Behram Çavuş Camii

Temmuz 25, 2018