Sinan Paşa Camii

Serhazin Süleyman (Amber) Ağa Camii

Adana Ulu Camii

Süleymaniye Camii

Bursa Yeşil Türbe

Bursa, Türbeler Nisan 12, 2016

Bursa Yeşil Türbe

Bursa’nın Timur işgalinden kurtarılarak tekrar Osmanlı bayrağı altına girmesinden sonra, 1421 yılında Sultan Çelebi Mehmet tarafından kendisi için Mimar Hacı İvaz Paşa’ya, Yeşil Camii ile birlikte yaptırılan Bursa Yeşil Türbe, kent merkezinde bulunan Heykel’ in ilerisinde, Yeşil Camii’nin hemen karşısındaki tepe üzerinden Bursa’yı seyreder. Osmanlı döneminde yapılan mezar anıtlar içerisinde en gösterişlilerinden birisi olan Türbe’nin nakkaşları; İlyas Ali ve Mehmet Mecnun’dur. Türbe Çelebi Mehmet’in ölümünden sadece 40 gün önce bitirilmiştir. Türbede kendisinden başka, 1429 da vebadan ölen oğulları Şehzade Mahmut ve Yusuf, 1422 de idam edilen Şehzade Mustafa ile kızları Selçuk Hatun, Sitti Hatun, Ayşe Hatun ve dadısı Daya Hatun yatmaktadır.

Türbe Hakkında Genel Bilgiler

Sekizgen Türbe’nin üst tarafında sembolik sandukalar yer alırken, alt katında asıl mezar odası bulunur. Kubbesinin yüksekliği 6.60 mt. çapı ise 15 mt.dir. Türbenin tüm dış ve iç duvarları adını aldığı muhteşem bir renk olan yeşil/firuze İznik çinileri ile kaplıdır. Bu özellik, Osmanlı mimarisinde sadece Yeşil Türbe’ de bulunmaktadır. Girişte sol tarafta bulunan çiniler Türbe’nin yapıldığı dönemden kalmış, diğerleri ise onarımlar süresince İznik Çini atölyelerinde aynı renk yakalanmaya çalışılarak, yenilenmiştir. Duvarlarda bulunan çinilerin üzerlerinde Selçuklu mimarisinde de kullanılan iç içe geçmiş beşgen ve altıgenler bulunur. Türbe’nin içinde bulunan mihrap ve sandukalar da aynı çini ile kaplanmıştır.

Geniş kapısı üzerindeki bir kitabe bulunan Bursa Yeşil Türbe’nin, mihrabı ise eşsiz bir sanat eseridir. Geometrik şekillerle çerçevelenen mihrabın üzeri yazılarla ve dallarla doldurulmuş, ortasına bir kandil, iki yanına da Allah ve Muhammed yazılı şamdanlar yerleştirilmiştir. Mihrap çinilerinde koyu mavi, sarı, yeşil, firuze, siyah ve beyaz renkler bolca kullanılmıştır. Türbe kapısı ise, Osmanlı ahşap işçiliğinin en güzel örneklerinden birisidir ve Tebriz’li Hacı Ali tarafından yapılmıştır.

Yeşil Türbe , Çelebi Mehmet’in vefatından 253 yıl sonra ilk kez, Osmanlı Baş Mimar Mustafa Abidin tarafından onarılmıştır. Bundan sonra 1769 da Mimar Şerif Efendi, 1867 de Leon Parville ve 1904 yılında Osman Hamdi Bey’in katkılarıyla Mimar Asım Kömürcüoğlu tarafından türbede onarım çalışmaları yapılmıştır. Türbede son onarımı ise Mimar Rüştü Kural yapmıştır.

Bursa Yeşil Türbeye Nasıl Gidilir?

Açık Adresi: Yeşil Cad., Setbaşı, Yıldırım, Bursa

Nasıl Gidilir?: Bursa Yeşil Türbe’ ye ulaşmak için, eğer Bursa’ya otobüsle geldiyseniz Terminal’den Bursa belediyesi BURULAŞ ’a ait 99 numaralı otobüsle Yeşil Türbe’nin önünde inebilirsiniz. Ulu Cami’nin de bulunduğu Atatürk Caddesi’ den Siteler yönüne doğru yürüyerek 10 dakikada ulaşabileceğiniz gibi, Heykel’ de bulunan otobüs duraklarından Siteler yönüne giden 99, S1 ve S2 numaralı otobüsleri de kullanabilirsiniz. Eğer Mudanya’ya feribot ile geldiyseniz F3 numaralı otobüs ile Yeşil Türbe’ ye ulaşırsınız. Güzelyalı’ya feribot ile geldiyseniz, önce
1/GY numaralı otobüs ile son durak olan Emek Metro İstasyonu’nda inmeniz, metro hattına geçerek Şehre küskü istasyonunda inmeniz ve metro çıkışından sonra, yolun karşı tarafına geçerek yine S1 veya S2 otobüslerine binmeniz gerekir.

Bursa Yeşil Türbe Resimleri

 

Harita Üzerinde Bursa Yeşil Türbe

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.